Det er efterhånden sket nogle gange i bloggens historie, at jeg er hoppet i tøj magen til mine børns. Det er virkelig ikke sådan en sport for mig, men det er sjovt, når det en sjælden gang imellem sker – og det er jeg ikke den eneste, der synes. Og så falder jeg ofte for børnestyles af en eller anden grund. Hver evig eneste gang, jeg er til events eller på modemesser med børnetøj, er der altid en masse forskellige items, som jeg ønsker kommer i en størrelse voksen. Om det er mit barnlige jeg, der taler, eller det handler om, at flere og flere brands laver børnetøj, der ligner voksentøj, ved jeg ikke helt. Sandsynligvis en blanding.
Vores sidste ens erhvervelser – ældsten og mig – er to guldplettede sweatshirts med lille flæsekant forneden fra MarMar Copenhagen. De er simpelthen så fine, og ligeså pæn til en fireårig som til en voksen. Ja, etårige lillesøs ville også være umådeligt cute i den.
Hvad siger I? Kan I finde på at matche jeres barn i tøjet i ny og næ?
Hvis ja, så læse videre. Jeg sætter nemlig to lækre sæt fra MarMar på højkant her i anledning af fjerde søndag i advent (pyh, altså hvor blev den december af?).
En af jer kan vinde en Tippi Sweat i børne OG voksenstørrelse samt et par lækre leggings til jer begge – uld til mor og modal til din mini-you. Altså, der er tale om 2 sæt, som én heldig vinder får fingrene i.
For at deltage skal du bare skrive, hvem DU ville forkæle med disse to lækre sæt, hvis du vinder? Dig selv og din datter, din veninde og hendes datter eller… ?
Good luck. Jeg finder en vinder lige på den anden side af juleaften den 27. december. Så kan vi alle lige nå at falde ned efter julehalløjet;)
Tak, fordi du læste med. Vil du se mere stof fra Plummum? Så følg også med på Instagram, Facebook og Bloglovin'.
Det ku være fint til min berta og jeg?
Jeg vil dele med min datter, der kommer til januar!
Vi ville blive så fine sammen ?
Eg hadde virkelig likt å ha pysj som eg og mini-me kunne brukt i lag etter at mini-me nr.2 er kommet til verden rundt 8.februar neste år. ?
Jeg ville forkæle min datter Augusta og mig selv. Hun ville elske at ligne sin mor eller er det omvendt? det er nok mest for min skyld, men jeg ville også ELSKE det, så jeg krydser ?
Min datter og jeg. Hun vil elske det!
Det skulle være til mig og min datter:)
Jeg vil gerne være ens med Nanna?
Jeg vil forkæle min søde pige Olivia og mig selv. <3
Hvor er det fint..:) Min mindstemus ville elske at vi var matchy matchy… Krydser fingre..:)
Ville forkæle min datter og jeg med et lækkert sæt ?
Hvor er I fine. Jeg har kigget lææænge efter guldprikkerne, og jeg er sikker på at Karla syntes det samme. Så jeg håber at vi kan gå matchende ind i det nye år . . .
Mig selv og min ældste datter 🙂
Min datter Søs og mig selv. Tror begge vi ville synes det var hyggeligt 🙂
Jeg er også begyndt at overveje om jeg kan være i en størrelse barn engang imellem, for der er altså bare mange søde børnestyles! Det her sæt skulle jeg og min 5-årige Tulle matche i. Det ville vi begge helt sikkert elske, så jeg krydser fingre 🙂
Min ældste datter og min mellemste datter. Der er knapt 10 års forskel på dem og de er alligevel de bedste søstre, så det kunne være så fint at give dem matchende tøj ?
Min søde veninde og hendes datter, de har haft en hård periode 🙂
Det er så fint. Jeg elsker prikker og så i guld ? min datter og jeg ville være fans! ?
Det er helt uprøvet her i huset for med to drenge så er det lidt udfordrende ? Vores 3. barn er en lille Lea (20 mdr) og måske vi skulle teste dette sjove koncept ?
Vores to ældste børn er drenge, så med dem er det ikke så oplagt. Vores yngste barn Lea er nu 20 måneder og er sikker på at flertallet i huset vil finde det utroligt sjovt hvis vi matchede ?
Jeg er så meget typen der vil matche mit barn, men kun hvis det er i blød og lækker Marmar
Det ville jeg gerne dele med min datter ❤️
Ej for dælan! Jeg ville elske at matche min datter på 3 år med den fine bluse ?
Jeg vil gerne matche min ældste datter knap 5 år, fordi hun er et fantastisk lille menneske!
Min datter og mig, så håber jeg, at hun også synes, at det er sejt at matche din mor.
Ej, nogle lækre sæt altså. Jeg ville snuppe voksenstørrelsen selv og så forære den lille til min kusines datter.
Det ville jeg forkæle mig selv og min datter Clara med ? Det ville være så fint!
Jeg ville gerne matche med min datter på knap 4 måneder.
God jul!
Min niece og hendes pige, hun har lige fået nr. 3¨så tror storesøster på 6 ville være glad for at have samme tøj som moar.
Jeg skulle da matche min lille Lise ? Shit et fint sæt!
Haha, flere gange er jeg ubevidst kommet til at iklæde mig og min datter i matchende tøj. Vi ejer dog ikke helt samme style af noget tøj, så det er mere farver eller mønster, der har matchet. Men jeg ville bestemt ikke have noget imod at vi også kunne matche i samme styles ?
Mig selv og min søde bonusdatter
Har overvejet at købe de bluser til min datter og jeg så længe, så ville elske at vinde sættet?
Min datter Selma og meg!
Åh, hvor er det fint. Det ville jeg gerne vinde til mig og min ældste pige <3 De der uld leggings ville være guld lige nu hvor jeg sidder og varmer mig med et uldtæppe mod den blærebetændelse jeg har været så heldig at erhverve mig ?
Blivervjegvden heldige, bliver det min datter og jeg der skal matche….hun vil elske det
Ih det er altså ret fint 🙂 Jeg ville nok komme til at tage sættet i brug til min datter og jeg <3
Åhh en fin giveaway ?
Jeg ville simpelthen nyde disse to sæt , min datter Luxen og jeg elsker at matche?
Det er bare det bedste vi ved ! ?
Håber og krydser finger.
Glædelig jul!
Mig og min ældste datter på 3 år. Hun ville elske at vi matchede – og det ville moderen også:-)
Min datter og jeg 🙂
Ville være skønt til min datter Sofie og jeg ?
Det må blive min bedste veninde og hendes datter (selvom jeg nu også gerne beholdt det selv).
Ville elske det sæt til min datter og jeg! Så fint. Mangler en top som denne!
Min datter Asta og jeg? Hun skal være storesøster om et par uger og jeg tror at hun ville elske at mor og hende matchede☺️
Min store pige og mig selv. Vi ville elske det begge to?
Jamen det ville da så meget klæde min datter og jeg det der. Lille E er også så vild med tøj, der ligner mit. Og kalder altid cardigans for skjorter, for sådan nogle har far på på arbejde. Dog ikke med guld- og glimmerknapper, men det er åbenbart en detalje, man godt kan overse, når man stadig er lille …
Det skulle gå til migselv og den største pige – jeg er ‘kommet til’ at købe ens kjoler til mig og begge piger til jul. De er vildt kære i deresens kjoler, og så må vi bare se om jeg alligevel trækker i land og gemmer min egen kjole til en anden god gang!
Hvis jeg var så heldig, så ville jeg glæde svigerdatter Isabella, og barnebarn Amalie på 2 år og 8 måneder.
De ville blive så fine i ens dress.
Glædelig jul til jer.
Mvh Susan 🙂
Jeg ville forkæle min store datter Alexandra på 18, og min yngste datter Viktoria på 9. De ville simpelthen elske at matche <3
Til min datter og mig 🙂
Til min datter og jeg!! Helt sikkert! ???????
Min svigerdatter og mit barnebarn. God jul
Min datter og jeg skal da totalt matche 🙂
Jeg vil give det til Lea og Rebecca ❤️ Rebecca vil synes det er rigtig sjovt at være ens med sin mor ❤️????
Ååh hvor er det fint!! Jeg ville forkæle mig selv (måske ikke helt i julens ånd…?) og min datter med det.
når jeg at deltage… jeg har to størrelser, og vil gerne matche med dem begge, men det vil blive ældstebarnet i denne omgang ?